Pokaz specjalny: „Wieża. Jasny dzień”

Posted on

W tym roku, podczas 12. Offeliady czeka nas wiele pokazów specjalnych. W sobotę, 17 listopada 2018 o 16.30 zapraszamy na film „Wieża. Jasny dzień” w reżyserii Jagody Szelc, laureatki Paszportów „Polityki”.

Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli – Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starał się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się co raz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

„Wieża. Jasny dzień” została nagrodzona podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski i Nagrodą za Najlepszy Scenariusz.

Jagoda Szelc to reżyserka i scenarzystka. Laureatka Paszportu „Polityki” za rok 2017 w kategorii Film. Ukończyła Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach jak: Karlovy Vary International Film Festival, Hot Docs – Canadian International Documentary Festival, Short Corner Festiwalu w Cannes, T-Mobile Nowe Horyzonty, czy Brooklyn Film Festival. Jej wyprodukowana w Szkole Filmowej w Łodzi etiuda fabularna „Taki pejzaż” zdobyła Złotą Kijankę – nagrodę główna dla filmu studenckiego Festiwalu Camerimage (2013).