Filmowa produkcja prosto ze Spichlerza Polskiego Rocka

„Powracająca fala” to pierwsza produkcja filmowa Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. Za pomysł i produkcję odpowiada Michał Wiraszko, poznański muzyk i autor tekstów oraz juror 11. Offeliady. Z Jarocinem związany szczególnie – w latach 2008-2010 i od 2017 do teraz jest dyrektorem artystyczny festiwalu. Na niezwykły pokaz specjalny zapraszamy już w piątek, 16 listopada 2018, o 16.00 do MOK.

 W 1985 roku Piotr Łazarkiewicz pojechał do Jarocina zapytać ludzi „co to jest przyszłość?”. Miejsce i pytanie nie były przypadkowe. Czasy były niepewne, a festiwal w Jarocinie symbolizował wszystko to, co miało nadejść po roku 1989 – swobodę myśli i słowa oraz wolnorynkową różnorodność. Artyści, politycy i przedstawiciele młodego pokolenia pielgrzymującego do Jarocina zapytani przez Łazarkiewicza o przyszłość, nie snuli kolorowych wizji. Towarzyszyła im zachowawczość, klaustrofobia i… fantastyczna, pokoleniowa muzyka. W efekcie powstał jeden z najważniejszych polskich dokumentów muzycznych – „Fala”. Jednak ten film to nie tylko muzyka, to społeczeństwo u progu dziejowych przemian i budząca się świadomość społeczna.

Trzydzieści lat później bohaterowie „Fali” ponownie stają przed kamerą. Ponownie, już w przyszłości, którą wyobrażali sobie w 1985 roku odpowiadają jeszcze raz na pytanie „co to jest przyszłość?”. Kim są dzisiaj zbuntowani nastolatkowie z tamtych lat? Jak potoczyły się losy artystów, którzy w większości zdobyli rzesze fanów i zdefiniowali polską muzykę. Co z ich przewidywań się spełniło, czego się nie spodziewali? Jak zmieniła się Polska, a co pozostało w nas niezmienne? Co odziedziczyliśmy po poprzednich generacjach i co dostaną w spadku kolejne dekady? W filmie zobaczymy Robertów Gawlińskiego i Brylewskiego, Olafa Deriglasoffa, Zbyszka Krzywańskiego i Tomka Lipińskiego. Zobaczymy w końcu Pawła Kukiza, najbardziej niejednoznaczną postać tamtego pokolenia, którego życiorys siłą rzeczy wybija się na jeden z głównych wątków filmu. W narratorów wcielili się Magdalena Łazarkiewicz i Walter Chełstowski – osoby najbliżej związane z festiwalem i filmem z roku 1985.

Autorami zdjęć są Artur Jędrzejak i Grzegorz Lipiec. Ten drugi – założyciel grupy filmowej SKY Piastowskie z Zielonej Góry i laureat wielu nagród filmowych – jest również współodpowiedzialny za montaż. Muzyka w filmie pochodzi z albumu koncertowego „Powracająca fala” zespołu Muchy nagranego podczas Jarocin Festiwal 2015.