„Offelie″ rozdane po raz 10.

Posted on

„Ameryka”, „Szkice z podziemia” oraz „Olbrzym” to trzy zwycięskie filmy tegorocznej „Offeliady”. Nagrodzeni przez Jury Główne (w składzie Przemysław Wojcieszek, Krzysztof Majchrzak, Ryszard Jaźwiński, Sławomir Shuty i Tomasz Śliwiński) Twórcy oprócz stauetek otrzymali również nagrody pieniężne w wysokości 1000 złotych. Oprócz Jury Głównego, tradycyjnie już swoje nagrody przyznały pozostałe składy jurorskie.

Nagrody i wyróżnienia
X Festiwalu Filmowego „Offeliada” w Gnieźnie (3-6 XI 2016 r.)

1. Nagroda „łOŁ!” przyznawana przez organizatora Festiwalu – Stowarzyszenie „Ośla Ławka” „za coś innego” dla: Bartosza Sztybora i Macieja Gajewskiego, twórców filmu „Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych” za zabawne przełamanie konwencji starego jak świat motywu rodem z filmów gangsterskich.
Stowarzyszenie przyznało także wyróżnienie dla filmu „Kac” Macieja Buchwalda.

2. Nagroda im. Stanisława Brzozowskiego przyznawana przez Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie „za szczególną wrażliwość społeczną” dzieła filmowego dla: Jana Bobrowskiego, Pawła Michalskiego, Jakuba Ratajczyka, Oskara Radke i Sebastiana Wałęsy, twórców filmu „To był piękny zakład”.

3. Nagroda „Rozenkranc” Dyrektora Festiwalu Filmowego „Offeliada”, przyznawana przez Piotra Wiśniewskiego w imieniu Ekipy Festiwalu dla: Dominika Łapki twórcy filmu „Lila” za niezwykłą, szczerą pracę z młodymi aktorami i dobre, mocne kino psychologiczne.

4. Nagroda Studia „Fotostube” za najlepsze zdjęcia dla: Łukasza Machowskiego twórcy filmu „Szkice z podziemia” za niezwykłą podróż i wiele inspirujących kadrów.

5. Nagroda „Ikar” przyznawana przez Klub Fantastyki Fantasmagoria „dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction” dla: Macieja Gajewskiego twórcy filmu „Semper fidelis” za świetny poziom realizacji oraz sięgnięcie do obszaru, w którym gnieżdżą się lęki przed nieznanymi rzeczami nie z tego świata

6. Nagroda „Poloniusz” przyznawana przez publiczność festiwalu oraz 500,00 złotych dla Eny Kielskiej za film „Śledztwo The Inquest”.

7. Nagroda Jury Dziennikarzy „Laertes” dla Łukasza Machowskiego twórcy filmu „Szkice z podziemia” za spójność obrazu i poetyckiej narracji, za ukazanie współczesnej wizji Wieży Babel i kondycji człowieka na tle dzisiejszego Metropolis.

8. Nagroda „Horacy” przyznawana przez Jury Młodego Widza oraz 500 złotych dla Damiana Kocura twórcy filmu „To, czego chcę” za wzruszającą i ciekawą historię oraz wybitną grę aktorską.

9. Nagroda „Hamlet” Jury Studenckiego oraz 500 złotych dla Jarosława Banaszka twórcy filmu „Gówno pod teatrem” za świetnie przeniesioną metaforę odnoszącą się do pewnego wycinka rzeczywistości, ale obnażającą różnorakie warstwy społeczne oraz ich wzajemną komunikację, wszystko doprawione groteską.
Jury przyznało też wyróżnienia dla: Damiana Kocura za film „To, czego chcę”, Konrada Pachciarka za film „Biegnij biegnij”, Bogdana Miszczaka za film „Czas leśnych kurierów”, Marcina Podolca za film „Olbrzym”.

10. Nagroda „Klaudiusz” przyznawana przez Prezydenta Miasta Gniezna dla najlepszego filmu z Pierwszej Stolicy Polski dla Denise Peridis twórcy filmu „Rak” za niesamowite ujęcie tematu i pokazanie, że ludzie z chorobą nowotworową mogą żyć normalnie i spełniać swoje marzenia.

11. Nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, zgłaszane przez Jury Głowne „Offeliady”:
– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Damiana Kocura za film „To, czego chcę”
– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Aleksandry Terpińskiej za film „Ameryka”
– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Michała Dymka za film „Adaptacja”
– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Przemysława Chruścielewskiego za film „Ameryka”
– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Nikoli Raczko za film „Kroki”
– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: Ariela Makary za film „To, czego chcę”
– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla: Marcina Podolca za film „Olbrzym”

12. Jury Główne X „Offeliady” w składzie: Przemysław Wojcieszek – przewodniczący, Krzysztof Majchrzak, Ryszard Jaźwiński, Sławomir Shuty i Tomasz Śliwiński postanowiło przyznać:

a) w kategorii „Film Fabularny”
– wyróżnienie dla filmu „To, czego chcę” Damiana Kocura
Nagrodę Główną „Offelię” oraz 1.000,00 złotych dla: Aleksandry Terpińskiej za film „Ameryka”,

b) w kategorii „Film Dokumentalny”
Nagrodę Główną „Offelię” oraz 1.000,00 złotych dla: Łukasza Machowskiego za film „Szkice z podziemia”,

c) w kategorii „Film Animowany”
– Nagrodę Główną „Offelię” oraz 1.000,00 złotych dla: Marcina Podolca za film „Olbrzym”.