Jury

Jury Główne:

Marta Dzido

Pisarka, dokumentalistka, autorka powieści „Ślad po mamie”, „Małż” , „Frajda”, powieści hipertekstowej „Matrioszka”, książki reporterskiej „Kobiety Solidarności” oraz tekstów drukowanych w antologiach „Wolałbym nie” oraz „Walka jest kobietą”.

Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego „Podziemne państwo kobiet”. Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała wspólnie z Piotrem Śliwowskim dokumenty: „Paktofonika – hip-hopowa podróż do przeszłości”, „Downtown – Miasto Downów” (nagrodzony m.in Hollywood Eagle Documentary Award), „Solidarność według kobiet” (nagrodzony m.in Beyond Borders – Krzysztof Kieślowski Award i specjalna nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) oraz „Siłaczki”, czyli fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

W roku 2019 otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej za powieść „Frajda”.

Tessa Moult-Milewska

Jest reżyserką, animatorką i scenarzystką filmów animowanych z zamiłowaniem do technik analogowych i mieszanych. Laureatka konkursu Doliny Kreatywnej, Papaya Young Directors oraz Sundace Channel Grand Jury Award. Stypendystka Rządu Indonezyjskiego i współzałożycielka Warsaw Animation Film Festival.

Tessa Moult-Milewska (ur. 1990 w Wielkiej Brytanii) jest reżyserką, animatorką i scenarzystką. Zdobywczyni I nagrody Papaya Young Directors za pierwszą w historii konkursu animację. Jej debiut w Studiu Munka – „Kreatury” zdobył między innymi Sundace Channel Grand Jury Award. Tessa studiowała teatr cieni na wyspie Jawa, dzięki stypendium Rządu Indonezyjskiego. Obecnie pracuje jako reżyser przy serialach animowanych oraz pisze scenariusze. Jest współzałożycielką Warsaw Animation Film Festival – pierwszego w polskiej stolicy festiwalu animacji.

Wiesław Kot

Krytyk filmowy, publicysta („Wprost”, „Newsweek”, „Przegląd”), autor audycji radiowych i programów telewizyjnych, wykładowca akademicki dr Wiesław Kot jest pierwszym jurorem Festiwalu Filmowego Offeliada, którego chcielibyśmy Wam przedstawić.

To autor trzydziestu książek z zakresu literaturo- i filmoznawstwa. Opublikował między innymi „Sto najważniejszych scen filmu polskiego”, „Manewry miłosne. Najsłynniejsze romanse polskiego filmu” oraz „Dzieje filmu polskiego”. W TVP3 Poznań prowadzi program „To jest kino”, w którym pojawiają się omówienia premier oraz ciekawostki dotyczące zarówno kina współczesnego jak i dawnego, a także audycję „Kot wieczorową porą” w Radiu Poznań.

Więcej o jurorze przeczytać można na jego blogu Kotonotatnik.

Jakobe Mansztajn

Jakobe Mansztajn, rocznik 1982, polski poeta, bloger. W mediach społecznościowych znany głównie jako połowa duetu Make Life Harder. Z drugiej strony, jeden z najbardziej cenionych poetów młodego pokolenia. Tłumaczony na hebrajski, białoruski, angielski i norweski. Mieszka w Gdańsku.

Mansztajn jest autorem książki poetyckiej „Wiedeński high life” (Portret, Olsztyn, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” w kategorii debiut roku, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Jest ponadto laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury.

W grudniu 2014 roku ukazała się jego druga książka „Studium przypadku” (WBPiCAK, Poznań, 2014), za którą otrzymał nominację do nagrody „Splendor Gedanesis”, a także nominację do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2015.

Jury Młodego Widza

Nikodem Wejerowski (I LO)
Będąc w gimnazjum zafascynował się montażem filmowym, co sprawiło, że dziś jest zarówno pasjonatem kinematografii (w szczególności wszystkich produkcji Wesa Andersona), jak i twórcą własnych amatorskich filmów krótkometrażowych. W wolnym czasie poświęca się również zgłębianiu wiedzy z dziedzin nauk humanistycznych, robieniem fotografii i prowadzeniem telewizji szkolnej.

Olga Jóźwiak (II LO)
Uczennica pierwszej klasy o profilu humanistycznym. Miłośniczka szeroko pojętej sztuki – zachwyci się zarówno kinową superprodukcją, jak i amatorskim, ulicznym performancem. Raczkująca slamerka, zachłanna książkoholiczka, z głową pełną poezji niestrudzenie kolekcjonuje wrażenia ulotne i dziwne.

Dagmara Fromm (III LO)
Chodzi do drugiej klasy o profilu humanistycznym. Już od małego dziecka interesuje się aktorstwem, dziennikarstwem i stara się rozwijać w tym kierunku. Należy do okolicznej ochotniczej straży pożarnej i spędza tam dużo wolnego czasu. Poza tym ma wiele innych zainteresowań i stara się kształcić w różnych dziedzinach.

Mateusz Madaj (ZSEO)
Lubi pomagać innym, w końcu dobro wraca. Udziela się na różnych wolontariatach, jeden z  ważniejszych to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jego zamiłowaniem, a zarazem hobby jest fotografia. Kocha fotografować to, na co zwykle nie zwracamy uwagi. Jak sam mówi, fotografia to jego życie.

Aleksander Eliks-Pietrzak (AL Milenium)
Już od najmłodszych lat, kino było jego ulubionym miejscem, a filmy ucieczką od rzeczywistości i wielką pasją. Jest bardzo otwarty na wszystkie możliwe gatunki filmowe, jednak najlepiej ogląda mu się dramaty. Woli doceniać niż krytykować, lecz tym samym potrafi wyczuć granicę, gdzie kończy się kino eksperymentalne, a zaczyna się kicz.

Jury Studenckie:

Kacper Pietrzak (IKE UAM)
Podkreśla, że jego pasją są ludzie. To oni dają mu energię, siłę do działania, nieskończone pokłady pomysłów i idei. Kieruje się zasadą, że należy czerpać z życia garściami starając się wyłuskać te najbardziej kolorowe, twórcze i niepowtarzalne chwile oraz dzielić się nimi z ludźmi wokół.

Anna Sołtys-Stawowa (GSW Milenium)
Kino to dla niej jeden z tych uroków życia, który potrafi oczyścić duszę z codzienności. Mocno skupiona na teraźniejszości i chwili obecnej. To w niej odnajduje sens i radość istnienia. Nawet jeśli nie dzieje się nic, to i tak dzieje się wystarczająco dużo…

Hanna Kaczmarek (GUTW)
Współzałożycielka Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z Offeliadą związana od pierwszej edycji, gdyż już wtedy zasiadała w jury studenckim. Uwielbia podróże, filmy, książki – są to pasje, które dziś w pełni udaje się jej realizować.

Patrycja Nitka (PWSZ)
Studiuje Fizjoterapię w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Uwielbia oglądać filmy. Jej największym zainteresowaniem jest poznawanie nowych miejsc oraz zdobywanie nowych doświadczeń.

Jury dziennikarzy:
– Aleksander Karwowski (Radio Gniezno, Przemiany na Szlaku Piastowskim)

– Marta Wesołowska (Radio Września)

– Noemi Gadzińska (Popcentrala.com)

– Patryk Cyranowski (Radio Żnin FM)

Jury Oślej Ławki:

Damazy Gandurski
Miłośnik kina drogi i allenowskich dialogów. W godzinach, w których normalni ludzie śpią, próbuje sobie przypomnieć czy Duszanbe jest stolicą Kirgistanu czy jednak Tadżykistanu.

Anna Lauchsztet
Studentka filologii romańskiej. Lubi ludzi i ich rozmowy. Szuka odpowiedzi na pytanie: co jest gorsze – bycie słabym raperem czy słabym poetą? Lubi ładne skarpetki, nigdy nie widziała „Titanica”.

Olga Gandurska
Dodzwonić się do niej, to jak wygrać na loterii, a to dlatego, że jest wiecznie zajęta – szczególnie wszystkim tym, co ekstremalne i szybko jedzie. Na co dzień strzela w ludzi, aparatem.