Na Offeliadzie zobaczycie „Film z angielskimi napisami”

Tytuł tego newsa może być trochę mylący. Nie chodzi bowiem o nowy sposób deskrypcji wyświetlanych u nas obrazów, ale film w reżyserii Marka Grabie, który jest pierwszym pokazem specjalnym (a zarazem przedpremierowym!), na który chcemy Was zaprosić.

Marek Grabie to scenarzysta, reżyser, aktor i satyryk. Uznanie zyskał dzięki postaci Doktora Dreyfusa, w którą to wcielał się w improwizowanym serialu „Spadkobiercy” (TV4). Założyciel i redaktor znanego satyrycznego miesięcznika „Nowy Pompon”, wspieranego przez Wisławę Szymborską. Zdobywca wielu nagród, między innymi: Błękitnego Melonika Charliego (za uczynienie zabawnym serialu HBO) oraz Złotej Ireny w kategorii „Najlepszy aktor kabaretowy” (nagroda TVP2). Twórca scenariuszy dla stacji: Comedy Central, HBO i TVP2. Napisał książkę, a następnie przeczytał ją i wydał („Prawo jazdy z jedwabiu” ISBN 978-83-933661-0-1), która doczekała się recenzji Marii Czubaszek: „Przeczytałam, odjechałam i żałuję… że to nie ja napisałam. Dawno, dawno temu miałam podobnie po przeczytaniu “Bez Piór” Woody Allena.”

Kilka słów o filmie:
Na warszawskim placu budowy, nie wiadomo skąd, pojawia się odcinek autostrady. Trzeźwiejący po miesięcznej imprezie robotnicy nie potrafią wyjaśnić fenomenu. Sprawę przejmuje Agencja Badania Kosmosu. W tym samym czasie różni mieszkańcy stolicy doznają identycznej obsesji – we wszystkim widzą kosze na śmieci. Agencja Badania Kosmosu, chcąc wytłumaczyć tajemnicę odcinka autostrady sprawdza, czy czasem z kosmosu nie jest wysyłana w kierunku ziemi jakaś dziwna kombinacja cyfr – co mogłoby dla nich stanowić jakiś punkt zaczepienia w śledztwie. Faktycznie okazuje się, że jest wysyłana i to nie jedna, ale kilka kombinacji! Naukowcom udaje się rozszyfrować jedną z nich, co sprawia, że udają się na pewne skrzyżowanie warszawskich ulic…

Obraz zdobył nagrodę „Najlepszy film komediowy” (Best comedy film) na międzynarodowym festiwalu: „European Cinematography Awards – 5th Edition, September 2020”. Po filmie zapraszamy na spotkanie z autorem.

Kiedy? Sobota, 14 listopada, 16.00, Teatr im. Aleksandra Fredry