Przyznano nagrody 16. Offeliady!

Po czterech niesamowitych dniach 16. Festiwalu Filmowego Offeliada, wypełnionego pokazami konkursowymi, specjalnymi oraz spotkaniami z ludźmi filmu nastąpił moment kulminacyjny: gala festiwalowa, na której wręczono nagrody.

W samo południe, 12 listopada w Teatrze im. A. Fredry zebrali się filmowcy, publiczność, organizatorzy i jurorzy festiwalu, by wspólnie świętować finał wydarzenia. Galę uświetnił występ Orkiestry Miłej Gnieznu, która zaprezentowała oczywiście najbardziej znane utwory filmowe.

Przyznano sporą ilość nagród (poniżej wyniki), które odbierali uradowani filmowcy. Ci zaś, którzy nie mogli ze względu na bieżące obowiązki przybyć na Offeliadę, przysłali nagrania z podziękowaniami. Był też czas na wywiady i fotografie na ściance festiwalowej, no i oczywiście łzy radości.

A jakby jeszcze wrażeń było mało, po gali publiczność mogła zobaczyć film Agnieszki Holland “Zielona granica”. Po pokazie spotkanie autorskie z Moniką Białkowską, autorką książki „Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami” poprowadził Jarosław Mikołajczyk.

Offeliada pokazała po raz kolejny, że rodzinna atmosfera wydarzenia może iść w parze z dobrą organizacją i sporą frekwencją, którą zapewnili nie tylko gnieźnianie i gnieźnianki, ale także twórcy i ludzie kultury z całej Polski.

Nagrody 16. Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie
1. Jury Główne Festiwalu w składzie: Klaudia Święcicka, Michał Oleszczyk, Mateusz Głowacki i Grzegorz Lipiec przyznało Nagrodę Główną Festiwalu: „Offelię” (1000 złotych + statuetka) w kategorii:
– fabuła dla filmu „Być kimś” w reżyserii Michała Toczka;
– dokument dla filmu „Moody” w reżyserii Karoliny Karwan i Tomasza Rattera;
– animacja dla filmu „Slow Light” w reżyserii Kijek/Adamski.

Wyróżnienia Jury Głównego dla:
– filmu „Hołdus putinus 2.025”, reż. Maciej Sławuski,
– filmu „…który skrzywdziłeś”, reż. Karolina Zielińska, Alicja Kępska Gabriela Szczególska,
– filmu „Martwy punkt”, reż. Patrycja Polkowska,
– filmu „Wróbel”, reż. Marcin Janos Krawczyk,
– filmu „Chciałbym Ci powiedzieć”, reż. Mateusz Góra, Kamil Wilk.

2. Jury główne przyznało następujące nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego:
– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Shekhara Bassi za film „Dyktator”
– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Karoliny Zielińskiej, Alicji Kępskiej i Gabrieli Szczególskiej za film „… który skrzywdziłeś”
– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Mateusza Nowaka za film „Ciepło”
– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Aleksandry Rosset za film „To nie będzie film festiwalowy”
– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Ewy Skibińskiej i Zuzanny Lit za film „Ciepło”
– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: Michała Grudzińskiego za film „Do zobaczenia”
– w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Daniela Stopy za film „Kiosk”
– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Maciej Sławuski za film „Hołdus putinus 2.025”.

3. Jury główne przyznało Stypendium im. Mikołaja Wojciechowskiego w wysokości 2000 zł dla obiecujących twórców filmowych dla Pauliny Koniuk-Fonżychowskiej za film „Ponowa”.

4. Jury Studenckie w składzie: Martyna Siwka z Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Błażej Adamski z Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego, Danuta Wiśniewska z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyznało Nagrodę „Hamleta” dla filmu: „Sen wujka Vakho” w reżyserii Joanny Rój.
Wyróżnienia Jury Studenckiego:
– Karolina Karwan, Tomasz Ratter za film “Moody”
– Mateusz Pietrak za film “Trzy opowieści o Basi”.

5. Jury Młodego Widza w składzie: Tymoteusz Urbaniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, Nel Barańczak z II Liceum Ogólnokształcące, Maria Budzyńska z II Liceum Ogólnokształcące, Mikołaj Szymkowiak z Technikum TEB Edukacja, Nikola Szałek z Zespół Szkół Ekonomicznych, Julia Weber z III Liceum Ogólnokształcące przyznało Nagrodę „Horacego” dla filmu: „Slow Light” w reżyserii Kijek/ Adamski.
Wyróżnienia Jury Młodego Widza:
– Michał Toczek za film „Być kimś”
– Jędrzej Kocjan za film „Człowiek z odpadającym uchem”.

6. Jury dziennikarzy w składzie: Maciej Januchowski („Wasze Radio”), Mikołaj Stopczyński (Popcentrala.pl) oraz Aleksander Karwowski („Przemiany na Szlaku Piastowskim”) przyznało nagrodę „Laertes” dla filmu: „Martwy punkt” w reżyserii Patrycji Polkowskiej.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:
7. Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „…który skrzywdziłeś” w reżyserii Karoliny Zielińskiej, Alicji Kępskiej i Gabrieli Szczególskiej.

8. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Wielki Mały Gigant” w reżyserii Jakuba Dolnego.

9. Nagroda Studia Fotostube braci Dawida i Waldka Stube, Członków Związku Polskich Artystów Fotografików dla Karoliny Karwan i Tomasza Rattera za najlepsze zdjęcia do filmu „Moody”.

10. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „To nie jest film festiwalowy” w reżyserii Julii Orlik.

11. Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Offeliada „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „Szósty palec” w reżyserii Jana Żebrowskiego.

12. Nagroda Publiczności „Poloniusz” dla filmu „Śmiertelna pomyłka” w reżyserii Dariusza Henki.