Tradycyjnie już, bo niemal od początku Offeliady, towarzyszy jej Przegląd Teatrów Szkolnych, czyli OFFKA, która pięknie zapowiada i rozpoczyna cały festiwal. Jej tematem przewodnim w tym roku stały się legendy.
I choć pewnie znajdą się tacy, co zapytają, po co takie wydarzenie na imprezie filmowej, to argumentów „za” będzie całkiem sporo. Bo zarówno na scenie, jak i na planie potrzeba dobrej gry i ekspresji. Bo ani rusz bez scenariusza. Bo teatr to w pewnym sensie film, ale taki na żywo, a film jest trochę jak teatr zarejestrowany kamerą. I wreszcie jest to wydarzenie, które integruje i łączy lokalną społeczność, a bez tego przecież nie byłoby nowych odbiorców Offeliady!
Tymczasem tegoroczna OFFKA, mimo że ruszyła z nieco mniejszym rozmachem i gdzieś jakby schowana w programie festiwalu, zarażała podobnym entuzjazmem co w poprzednich latach. Jej tegorocznym hasłem stały się wspomniane legendy, z którymi postanowiło zmierzyć się 6 zespołów z gnieźnieńskich szkół podstawowych i nie tylko. Przy czym właściwie każda grupa zrobiła to jak zawsze na swój własny sposób, biorąc na warsztat przede wszystkim legendy związane z postacią św. Wojciecha i księżniczki zaklętej w gnieźnieńskim zamku. Wśród zaprezentowanych na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury spektakli nie zabrakło więc klasycznych narracyjnie i kostiumowo, lecz wzbogaconych o nieznane wątki opowieści o czasach pierwszego męczennika (SP nr 2, Teatr „Za kurtyną” – „O Bolesławie i pięciu męczennikach” i SP nr 6, Teatr „Tęcza” – „O głazie św. Wojciecha pod Budziejewkiem”).
Z kolei dla realizacji podejmujących dzieje zaklętej księżniczki punktem wyjścia stawało się połączenie współczesności z przeszłością przez swoiste przejście bohaterów z jednego świata do drugiego (SP nr 9, „Szkolny Teatrzyk Rozmaitości” – „O księżniczce z gnieźnieńskiego zamku” i SP nr 10, Szkolne Koło Teatralne „Maski” – „Legendowe opowieści”). I w końcu było też trochę awangardy w postaci niekoniecznie bliskiego tematycznie występu dorosłych członków Grupy Teatralnej „Wentylator” działającej przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Dom Anki” oraz niesamowitej interpretacji odczuć zaklętej księżniczki w wykonaniu Szkolnej Grupy Teatralnej „Utopia” skupionej przy SP nr 7. Jej występ pt. „Co dręczyło zaklętą księżniczkę?” połączył bowiem w sobie elementy fantastycznej choreografii, dopracowanych kostiumów i przemyślanej muzyki oraz zalążek przejmującego aktorstwa młodziutkiej artystki w czerwonym kostiumie.
tekst: Kamila Kasprzak-Bartkowiak
zdjęcia: Anna Farman