Przedpremierowym pokazem filmu „Chrzciny” z Katarzyną Figurą w roli głównej rozpocznie się w najbliższy czwartek 15. Festiwal Filmowy „Offeliada” w Gnieźnie. Od 10 do 13 listopada na publiczność czeka 35 filmów konkursowych, koncert, spotkania z autorami oraz kilka pokazów specjalnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu, z których większość odbędzie się w Teatrze im. A. Fredry jest bezpłatny.
Mocne otwarcie
Filmem otwarcia Offeliady będzie przedpremierowy pokaz filmu, który zadebiutuje w polskich kinach 18 listopada jako jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji tego roku – „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia.
Katarzyna Figura brawurowo zagrała w nim dojrzałą kobietę z prowincji, matkę sześciorga dzieci, która za wszelką cenę chce pojednać skłóconą rodzinę. Na potrzeby tej roli aktorka przeszła spektakularną metamorfozę – zmiana koloru włosów, postarzenie i przybranie na wadze. Niezwykle wyrazista i zapadająca w pamięć rola spotkała się z już bardzo dobrym przyjęciem przez widzów i krytyków – Katarzyna Figura pokazuje, jak wielki drzemie w niej talent to ról dramatycznych. To zdumiewająca metamorfoza! – pisał krytyk Łukasz Adamski,
Komedia obyczajowa „Chrzciny” została do tej pory nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Uroczyste otwarcie Offeliady i pokaz filmu w czwartek, 10 listopada o godz. 18:00.
Po filmie otwarcia, offeliadowa publiczność przeniesie się do gnieźnieńskiego Dobrego Browaru, gdzie już w nieco mniej oficjalnej atmosferze obejrzeć będzie można kolejną odsłonę cyklu „Filmowe Podlasie Atakuje!”, prezentującego krótkometrażowe filmy twórców z północnego wschodu kraju (początek seansu o godz. 20:00).
35 filmów w Konkursie Głównym
Spośród 185 filmów krótkometrażowych nadesłanych na 15. edycję Offeliady ostatecznie 35 zobaczymy w Konkursie Głównym. Otwarte pokazy podzielono na sześć sesji, które zaprezentowane zostaną w piątek (w godzinach 10:00-11:30, 12:00-13:30 oraz 15:00-16:30) i w sobotę (10:00-12:00, 12:30-14:00 i 15:00-17:00).
Filmy oceniać będzie Jury Główne w składzie: Leszek Dawid (reżyser, m.in. autor filmów „Jestem Bogiem” i „Broad Peak”), Maria Wiernikowska (reporterka, korespondentka wojenna i reżyserka filmów dokumentalnych) oraz Daniel Rycharski (artysta i grafik). Główny skład jurorski przyzna nie tylko statuetki „Offelii” w trzech głównych kategoriach, ale także stypendium im. Mikołaja Wojciechowskiego oraz gnieźnieńskie nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.
Filmy jurorów oraz najlepsze shorty ze Studia Munka
Oprócz „Chrzcin” na otwarcie festiwalu, listę pokazów specjalnych Offeliady uzupełnią w tym roku projekcje „Jesteś Bogiem” i „Białoruś. Ostatni zaścianek” w reżyserii członków Jury Głównego, film „Wszystkie nasze strachy” inspirowany postacią trzeciego z Jurorów – Daniela Rycharskiego, odcinki serii „Dźwięki naszego miasta” oraz najlepsze krótkie metraże z kultowego Studia Munka.
Hańba! w „Europejskiej”
Od wielu lat w programie Offeliady można znaleźć także akcent muzyczny – tak będzie i podczas tegorocznej edycji. W festiwalowy piątek, o 21:00 w restauracji „Europejskiej” wystąpi „Hańba!”.
Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba” to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata końca lat 30.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szlengel, Ginczanka, Wittlin – znani) oraz podwórkowe instrumentarium. W 2018 roku zespół został uhonorowany został Paszportem Polityki.
Finał w niedzielę
Po pełnym wydarzeń festiwalu, jego uroczyste zakończenie odbędzie się także w gnieźnieńskim Teatrze im. Aleksandra Fredry, gdzie w niedzielę o godz. 15:00 rozpocznie się gala finałowa. Po wręczeniu statuetek „Offelii” oraz wszystkich innych nagród przyznawanych przez gremia jurorskie, zaprezentowane zostaną nagrodzone filmy.
Pełen program 15. Festiwalu Filmowego „Offeliada” w Gnieźnie
Dodajmy na koniec, że Offeliada organizowana jest dzięki wsparciu sponsorów i instytucji.
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Miasto Gniezno.
Sponsorzy: Hawa, Jeremias, Trepko, Velux, PEC, Studio reklamy Mim, Terra, Zelka.