Nagrody 14. Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie

1. Jury Główne Festiwalu w składzie: Jacek Hugo-Bader, Zofia Stafiej oraz Jakub Radej przyznało Nagrodę Główną Festiwalu: „Offelię” (750 złotych + statuetka) w kategorii:
– fabuła dla filmu „Uczta duchowa” w reżyserii Marcina Kluczykowskiego za słodko-gorzki obraz spotkania pisarza i jego wielbicielki ukazujący, jak czasem rozmija się wyobrażenie z intencją.
– dokument dla filmu „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej za film o najzwyklejszych rzeczach, które poruszają i z wdzięcznością za wybór bohaterów.
– animacja dla filmu „Deszcz” w reżyserii Piotra Milczarka za ukazanie dramatu superbohatera, który traci siły i uświadamia sobie, że nie jest w stanie ochronić ludzi przed ich własną głupotą.

2. Jury główne przyznało następujące nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:
– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Natalii Koniarz za film „Wschód Zachód”
– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Piotra Milczarka za film „Deszcz”
– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Barbary Kaniewskiej za film „Wyraj”
– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Jakuba Kopecia oraz Grzegorza Paprzyckiego za film „Mój kraj taki piękny”
– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Eweliny Węglickiej za film „Uczta duchowa”
– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: Ihora Aronova za film „Wschód Zachód”
– w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej za film „Piach”
– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Piotra Milczarka za film „Deszcz”

3. Jury główne przyznało Stypendium im. Mikołaja Wojciechowskiego w wysokości 2000 zł dla obiecujących twórców filmowych dla Natalii Koniarz za film „Wschód Zachód” za wiarygodną, mroczną i gęstą historię.

4. Jury Studenckie w składzie: Daria Ciążyńska (Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium), Mateusz Eder (Instytut Kultury Europejskiej), Patrycja Nitka (Państwowa Szkoła Wyższa), Danuta Wiśniewska (Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku) przyznało Nagrodę „Hamleta” dla filmu: „Może będzie dobrze” w reżyserii Mirosława Kłopotowskiego.

Wyróżnienie Jury Studenckiego:
– „Ostatnie dni lata”, reż. Klaudia Kęska

5. Jury Młodego Widza w składzie: Mateusz Adamczyk (I LO im. Bolesława Chrobrego), Amelia Stojek (II LO im. Dąbrówki), Dominika Stachowiak (III LO im. Jana III Sobieskiego), Kacper Powałowski (Zespół Szkół Ekonomicznych), Julia Kaźmierczak (Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium) przyznało Nagrodę „Horacego” dla filmu: „Ostatnie dni lata” w reżyserii Klaudii Kęski.

Wyróżnienia Jury Młodego Widza:
– „Dziwor”, reż. Paweł Dyllus
– „Deszcz”, reż. Piotr Milczarek

6. Jury dziennikarzy w składzie: Mikołaj Stopczyński (Gnieźnieński Tydzień, Gniezno.NaszeMiasto.pl) oraz Jarosław Mikołajczyk (Popcentrala) przyznało nagrodę „Laertes” dla filmu: „Ostatnie dni lata” w reżyserii Klaudii Kęski.
Pozostałe nagrody i wyróżnienia:

7. Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „Uległość” w reżyserii Michała Ciechomskiego.

8. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Uległość” w reżyserii Michała Ciechomskiego.

9. Nagroda Studia Fotostube dla Grzegorza Paprzyckiego za najlepsze zdjęcia do filmu „Mój kraj taki piękny”.

10. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej.

11. Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „Uległość” w reżyserii Michała Ciechomskiego.

12. Nagroda Publiczności „Poloniusz” dla filmu „Piach” w reżyserii Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej.