Debiut Offelii na deskach teatru – podsumowanie 14. Offeliady

Filmy „Deszcz”, „Uczta duchowa” i „Piach” zostały głównymi laureatami 14. Festiwalu Filmowego „Offeliada”, który odbył się w Gnieźnie po roku przerwy, oraz w nowej lokalizacji – Teatrze im. Aleksandra Fredry.

Ze względu na generalny remont dotychczasowego „serca” Offeliady, czyli zabytkowego budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Łubieńskiego, gros tegorocznych wydarzeń festiwalowych odbyła się w miejscowym Teatrze Fredry. Przez 4 dni, widzowie oraz przyjeżdżający z całej Polski goście mieli okazje obejrzeć 35 krótkometrażowych filmów konkursowych oraz kilka pełnometrażowych pokazów specjalnych. Pośród tych ostatnich wymienić warto chociażby głośne „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, najnowsze dzieło byłego jurora Offeliady, Pawła Łozińskiego, pt. „Film balkonowy” oraz „Jak najdalej stąd”, w którym w roli głównej wystąpiła tegoroczna jurorka, Zofia Stafiej. Jedynym w tym roku punktem programu, który odbył się poza teatrem przy ul. Mickiewicza 9, był pokaz „Filmowe Podlasie Atakuje!” w gnieźnieńskim Dobrym Browarze.

Z 35 filmów, które jeszcze przed odwołaniem festiwalu w 2020 roku przeszły sito kwalifikacji do Konkursu Głównego, nagrodami głównymi – statuetkami Offelii – Jury Główne w składzie z wymienioną wyżej aktorką, Zofią Stafiej oraz reżyserem Jakubem Radejem i reportażystą Jackiem Hugo-Baderem, obdarowało trzy filmy. W kategorii „Fabuła” zwyciężyła „Uczta duchowa” w reżyserii Marcina Kluczykowskiego, słodko-gorzki obraz ukazujący, jak czasem wyobrażenie rozmija się z intencją. Najlepszym dokumentem festiwalu wybrano „Piach” Bartosza Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej, czyli film o „najzwyklejszych rzeczach, które poruszają”; a w kategorii „Animacja” Offelię z rąk Jury odebrał Piotr Milczarek, za ukazanie dramatu superbohatera w pięciominutowym „Deszczu”. Nie były to jedyne nagrodzone obrazy; tradycyjnie już, swoje nagrody na Offeliadzie przyznały także inne gremia: m.in. Jury Młodego Widza, Jury Studenckie czy Jury głównego organizatora festiwalu – Stowarzyszenia Ośla Ławka. Nowością było także Stypendium im. Mikołaja Wojciechowskiego, ufundowane przez rodziców tragicznie zmarłego, młodego gnieźnieńskiego twórcy. Pełna lista zwycięzców dostępna jest w tym miejscu, na oficjalnej stronie festiwalu.

Pełną relację zdjęciową z 14. Offeliady, autorstwa „nadwornej” fotograf festiwalu, Anny Farman, można znaleźć na oficjalnym profilu na Facebooku, a materiały wideo redakcji Offeliada TV, tworzonej w tym roku przez Dawida Łukaszewskiego i Grzegorza Buczkowskiego przy wsparciu Agencji Kreatywnej Off Book, dostępne są na oficjalnym kanale YouTube Miasta Gniezna.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim instytucjom, firmom i osobom, dzięki którym 14. edycja Offeliady mogła dojść do skutku: Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, Urzędowi Miejskiemu w Gnieźnie, Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Teatrowi im. A. Fredry, gnieźnieńskim hotelom Awo i W Starej Kamienicy, Dobremu Browarowi i Tanken Pubowi, gnieźnieńskiemu klubowi Krytyki Politycznej, Studiu Fotostube, przedsiębiorstwu Audio Serwis Janusza Jóźwiaka, restauracji „Europejskiej”,  oraz wszystkim wolontariuszom i innym dobrym duszom festiwalu.