„Fantastyczny Matt Parey” – pokaz specjalny filmu o Macieju Parowskim

Maciej Parowski był jurorem 8. Offeliady w roku 2014. Trzy dni spędzone z nim w Gnieźnie zawsze będziemy wspominać jako coś niesamowitego. Od kilku lat Maćka nie ma już z nami, ale pamięć o nim jest wciąż żywa, także w fandomie. Efektem tej pamięci jest na przykład film „Fantastyczny Matt Parey” w reżyserii Bartosza Paducha, który zobaczymy podczas tegorocznej Offeliady.

Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki. Stał za sukcesami takich tytułów jak: „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, na którego podstawie powstała gra firmy CD Projekt Red oraz serial dla Netflixa, czy nominowanej do Oscara „Katedry” Tomasza Bagińskiego, według opowiadania Jacka Dukaja.

Biografię Parowskiego obserwujemy tu na tle burzliwie zmieniającej się historii Polski: od zmagań z PRL, przez okres transformacji, aż po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego. O Macieju opowiedzą bliscy, współpracownicy, w końcu eksperci od science fiction. Znakomitym uzupełnieniem przywoływanych wspomnień są animowane sekwencje komiksowego alter ego głównego bohatera. Tytułowy Matt Parey, na pozór wycofany wobec kreowanych przez siebie twórców, wywierał ogromny wpływ na rynek polskiej fantastyki przez kolejne dekady.

Czas i miejsce projekcji: Teatr im. A. Fredry, sobota, 11/11/2023, 17.00. Po pokazie spotkanie z reżyserem Bartoszem Paduchem poprowadzi Wiktor Koliński ze Stowarzyszenia „Fantasmagoria”.