Kuba Czekaj drugim jurorem 12. Offeliady

fot. Kasia Klimkowska / Simply Studio

Zgodnie z zapowiedzią, ujawniamy dziś nazwisko kolejnego jurora 12. Edycji Festiwalu Filmowego Offeliada. Jest nim reżyser i scenarzysta Kuba Czekaj.

Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 2010 roku. Napisał scenariusze i wyreżyserował wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” oraz „Twist & Blood”.

Pełnometrażowy debiut fabularny Kuby Czekaja „Baby Bump” był jednym z trzech filmów nagrodzonych podczas programu Biennale College Cinema w 2014-2015 roku. Film miał swoją premierę podczas 72. MFF w Wenecji, gdzie został uhonorowany Wyróżnieniem Specjalnym Queer Lion Award. „Baby Bump” przyniósł też Czekajowi Nagrodę za Osiągnięcia Artystyczne (Artistic Vision Award) na LGBT Film Festival Outfest w Los Angeles oraz wiele innych nagród.

Kolejny film reżysera – „Królewicz Olch” wyróżniono nagrodą Młodego Jury podczas FF w Gdyni w 2016 roku. Amerykańska premiera filmu odbyła się podczas MFF Slamdance w Park City w 2017 roku, a europejska, podczas MFF w Berlinie tego samego roku. Podczas Berlinale 2017, scenariusz jego autorstwa „Sorry Polsko” uhonorowany został Baumi Script Development Award – nagrodą upamiętniającą producenta Karla Baumgartnera. Ten sam scenariusz, na MFF w Cannes w 2017 roku, otrzymał Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej.