Laureat Złotych Lwów na otwarcie 14. Offeliady

14. edycję gnieźnieńskiej „Offeliady” otworzy laureat Złotych Lwów 2020 w Gdyni, czyli „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Ze swoim filmem zawita do Gniezna sam jego reżyser, Mariusz Wilczyński.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. Przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc; terapeutyczna opowieść o Rodzinie oraz wzruszający hołd dla przyjaźni.

Produkcja może się poszczycić obsadą, jakiej nie miała żadna polska animacja. Postaciom z głosu użyczyli między innymi: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Całość uzupełnia fenomenalna muzyka w wykonaniu Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. Film zdobył liczne nagrody na festiwalach, oprócz FPFF W Gdyni 2020, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Annecy 2020, Międzynarodowy Festiwal Animacji Ottawa 2020  czy Viennale 2020.

Bezpłatne zaproszenia na film otwarcia będą dostępne już wkrótce – informacje na ten temat będą publikowane na oficjalnym profilu festiwalu https://fb.com/OffeliadaGniezno

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019, reż. M. Wilczyński, 88′)
Pokaz specjalny: uroczystość otwarcia festiwalu – czwartek, 11 listopada, 19:00, Teatr im. Aleksandra Fredry, ul. A. Mickiewicza 9. Wstęp wolny (bezpłatne zaproszenia).