Maria Wiernikowska uzupełni skład Jury

Skład Jury Głównego 15. Offeliady zamknie Maria Wiernikowska, wybitna polska reporterka i korespondentka wojenna, m.in. także scenopisarka i reżyserka filmów dokumentalnych.
Maria Wiernikowska (ur. 1955) rozpoczęła swoją karierę dziennikarską w 1982 r. w Radio France Internationale; w tym okresie współpracowała także z BBC. Po powrocie do Polski po 1989 roku współpracowała m.in. z Polskim Radiem, Radiem ZET i Gazetą Wyborczą. Przez wiele lat realizowała materiały dla Telewizji Polskiej z wojen w różnych zakątkach świata (Jugosławia, Czeczenia, Bośnia, Afganistan), znana jest także szeroko jako autorka wstrząsających relacji z „powodzi tysiąclecia” w Polsce w 1997 roku.
Jest autorką trzech książek, „Zwariowałam, czyli Widziałam w Klewkach”, „Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela” i „Widziałam. Opowieści wojenne” oraz autorką scenariusza oraz reżyserką filmów dokumentalnych „Dziady 2000” (2000), „Pożądana niepożądana” (2005), „Ślad” (2019) i „Białoruś. Ostatni zaścianek” (2021).