Offeliada po godzinach: Filmowe Podlasie Atakuje – Reaktywacja!

W festiwalowy piątek, po pokazach i spotkaniach z jurorami, zapraszamy na pokaz wyjątkowego kina ze wschodu! Filmowe Podlasie Atakuje! – Reaktywacja to pokaz filmów, który prosto z Białegostoku przywiozą do nas nasi przyjaciele z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żubroffka. Po pokazie będziemy się bawić dalej, na offeliadowym karaoke – wstęp wolny!

Filmowe Podlasie Atakuje! (FPA!) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców można znaleźć profesjonalnych i amatorskich filmowców, którzy mieszkają lub pochodzą z Podlasia. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w 2004 roku i śmiało można powiedzieć, że od tego czasu jej twórcza energia powędrowała w świat promując krótkometrażowe kino, Podlasie i kreatywnych ludzi północnego wschodu poprzez filmy oraz organizację pokazów i warsztatów.

Koordynatorzy FPA! wierzą, że filmy oraz charakterystyczna dla Wschodu dobra energia, potrafią zmieniać ludzi, kino, a nawet świat. Są też przekonani, że filmowe produkcje z Podlasia potrafią rozpalić emocje i skłonić widzów do refleksji. Reagując na zaproszenie Offeliady, działający przy BOK w Białymstoku, organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje – dkf Gag, przygotował specjalną selekcję filmów krótkometrażowych z północno-wschodniej Polski:

Filmowe Podlasie Atakuje! – Reaktywacja (71′)
Neandertalczyk, reż. Mateusz Gudel, 3’28”
Obława, reż. Krzysztof Raczkowski, 4’
Pół Dziewczyna, reż. Kijek/Adamski, 3’40”
Zupa truskawkowa, reż. Sylwia Aleksandra Szkiłądź, , 5’45”
Weź Swoją Więź, reż. Joanna Zubrycka, 4’44”
Umowa , reż. Ewa Smyk, 4’28”
Wehikuł czasu, reż. Jan Bujnowski 26′
Debiut, reż. Katarzyna Kijek, 7’12”
Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5”
Lowlanders – the urban tribe, reż. Krzysztof Kiziewicz & Radovan Lee, 2016, 4’07”

Pokaz: piątek, 16 listopada 2018, 21.30, Dobry Browar, ul. Grzybowo 34