Choć w tym roku świętuje swoje 15-lecie, gnieźnieński Festiwal Filmowy „Offeliada” rusza dziś ze swoją 14. odsłoną, z rocznym opóźnieniem wywołanym pandemią Covid-19. Mimo zupełnie nowych i innych okoliczności, w jakich przyszło organizować imprezę, dla widzów i przyjeżdżających z całej Polski uczestników przygotowano bogaty, czterodniowy program.
Festiwal w czasach pandemii… i eksmisji
Oprócz „covidowych” zawirowań, które spowodowały nie tylko opóźnienie 14. edycji o rok i konieczność dostosowania się do nowych wymogów sanitarnych, ale także wymusiły restrukturyzację budżetu Festiwalu, organizatorzy musieli zmierzyć się z… eksmisją z Miejskiego Ośrodka Kultury. Budynek MOK przy ul. Łubieńskiego od samego początku Festiwalu był „domem” Offeliady, jednak teraz – przynajmniej tymczasowo – musiało się to zmienić. Wiosną tego roku, w siedzibie gnieźnieńskiego ośrodka rozpoczęły się prace nad jej gruntowną rewitalizacją, realizowaną przy pomocy dofinansowania UE. Potrwają one jeszcze przynajmniej przez najbliższy rok, dlatego organizatorzy Offeliady zmuszeni byli na przynajmniej jedną edycję poszukać dla imprezy nowej lokalizacji. Udało się im nawiązać współpracę z Teatrem im. Aleksandra Fredry, i to tam odbędzie się gros z tegorocznych punktów programu.
Konkurs Główny po roku oczekiwania
Prace nad organizacją 14. Offeliady w 2020 roku były już bardzo zaawansowane; ogłoszono Jury Główne a Komisja Kwalifikacyjna, z ponad 200 nadesłanych filmów, zdążyła zakwalifikować 35 obrazów. Po odwołaniu festiwalu w jego pierwotnym terminie, organizatorzy postanowili nie ogłaszać nowego naboru i „zamrozić” listę zakwalifikowanych filmów do czasu, gdy edycja nr 14 dojdzie wreszcie do skutku. W związku z tym, w sześciu sesjach konkursowych 13 i 14 listopada zobaczymy głównie filmy zrealizowane jeszcze na przełomie 2019 i 2020 roku.
Nowe wyróżnienie – Stypendium im. Mikołaja Wojciechowskiego
W tegorocznym Konkursie Głównym zobaczymy m.in. fabułę „Ostatnia Paczka” w reżyserii gnieźnianina, Mikołaja Wojciechowskiego. Film, zgłoszony jeszcze w 2020 roku, zostanie zaprezentowany niespełna rok po tragicznej śmierci młodego reżysera. Chcąc upamiętnić Mikołaja i jego twórczość, rodzice Katarzyna i Rafael Wojciechowscy ufundowali stypendium, które w kwocie 2000 złotych będzie przyznawane przez Jury Główne Offeliady obiecującemu twórcy filmowemu, jako pomoc w realizacji kolejnych projektów.
A wieczorem, pokazy specjalne i spotkania
Tradycyjnie w programie Offeliady oprócz krótkometrażowych pokazów konkursowych, popołudnia i wieczory wypełnione będą pokazami pełnometrażowych filmów, połączonych ze spotkaniami z ich twórcami. W tym roku będzie można obejrzeć i na gorąco przedyskutować z reżyserami bądź aktorami takie filmy jak „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, „Jak najdalej stad” Piotra Domalewskiego czy „Film z angielskimi napisami” Marka Grabie. Nie zabraknie także rozmów z Jurorami: Jakubem Radejem, Zofią Stafiej i Jackiem Hugo-Baderem. Wyjątkowym tego roku, jedynym pokazem poza murami Teatru Fredry będzie kolejna odsłona krótkich metraży z krainy żubra, czyli sobotnie „Filmowe Podlasie Atakuje!” w gnieźnieńskim Dobrym Browarze.
Zakończenie i zakończenie na bis
Nieco inaczej niż podczas poprzednich edycji, uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu odbędzie się już w sobotę wieczorem. Galę uświetnią występ Michała Nogali, znanego także jako „Janusz Rapu” oraz pokaz „Filmu balkonowego” Pawła Łozińskiego. Z kolei na niedzielę, w Teatrze przygotowano już swego rodzaju festiwalowy deser, który zwieńczy pokaz nagrodzonych filmów 14. Offeliady.
Cały program 14. Festiwalu Filmowego „Offeliada” w Gnieźnie można odnaleźć na stronie https://Offeliada.pl oraz na oficjalnym profilu Festiwalu na Facebooku.