Wiek dziecięcy to najlepszy okres do wzbudzania pasji pośród najmłodszych filmowców. Praktycznie każde dziecko miało już do czynienia z urządzeniem, które nadaje się do tworzenia filmów (smartphone, aparat, kamera). Pytanie jednak, czy młody filmowiec wie, jak wykorzystywać w pełni możliwości takiego urządzenia, oraz jak za jego pomocą opisywać świat? Warto nauczyć dzieci podstaw opowiadania historii za pomocą filmu. Temu służą spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy na co dzień zajmują się powstawaniem dzieła filmowego.
W ramach programu „Offeliada Dzieciom” odbyły się warsztaty filmowe w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a. Z dziećmi spotkał się Piotr Krupa, autor kilkudziesięciu reportaży na antenę telewizji polskiej, zdjęć do filmów dokumentalnych i krótkometrażowych fabuł. Od dwóch lat pracuje nad filmem dokumentalnym o polskim graffiti.
Dzięki warsztatom dzieci uzyskały odpowiedzi na wiele pytań związanych z filmem:
- Co to jest „film”, do czego służy klaps i jak prawidłowo „klapać” klapsem?
- Kto pracuje przy filmie, ale go nie widać; kto wchodzi w skład ekipy filmowej?
- Kim jest autor, a kim – scenarzysta; czym się różni opowiadanie od scenariusza?
- Co znaczy słowo: „casting”; kto bierze udział w castingu?
- Co to jest kadr, jak szybko sprawdzić kompozycję kadru; co to jest plan filmowy?
- Czym się zajmują: charakteryzator, rekwizytor, kostiumograf?
- Co robi producent filmowy i kto może dostać Oscara?
Tak przygotowane dzieci staną się w przyszłości nie tylko świadomymi odbiorcami dzieła filmowego, ale być może także twórcami ze szansą na zdobycie Statuetki Offelii.
Ewa Jaworska, BPMG