Nagrody 12. Festiwalu Filmowego OFFeliada w Gnieźnie

Posted on

Zwieńczeniem Festiwalu Filmowego OFFeliada jest uroczysta Gala Zamknięcia, na której przyznano m.in. nagrody główne w kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Jak to zwykle bywa, finałowi towarzyszyło wiele emocji, zarówno wśród twórców, jak i wśród uczestników. Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam przez te cztery dni. Do zobaczenia za rok!

 

  1. Jury Główne Festiwalu w składzie: Marta Prus, Marta Frej, Jakub Dębski oraz Kuba Czekaj przyznało
    Nagrodę Główną Festiwalu: „Offelię” (750 złotych + statuetka) w kategorii:

– fabuła dla filmu „Heimat” w reżyserii Emi Buchwald

– dokument dla filmu „Proch” w reżyserii Jakuba Radeja

– animacja dla filmu „Błoto” w reżyserii Alicji Błaszczyńskiej.

Wyróżnienia:
– fabuła dla filmu „Fusy” w reżyserii Kordiana Kądzieli

– dokument dla filmu „Siostry” w reżyserii Michała Hytrosia

– animacja dla filmu „Colaholic” w reżyserii Marcina Podolca

 

  1. Jury główne przyznało następujące nominacje do
    Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego:

– w kategorii „Najlepsza Reżyseria” dla: Emi Buchwald za film „Heimat”

– w kategorii „Najlepszy Scenariusz” dla: Kordiana Kądzieli za film „Fusy”

– w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” dla: Tomasza Gajewskiego za film „Heimat”

– w kategorii „Najlepszy Montaż” dla: Jakuba Radeja za film „Proch”  

– w kategorii „Najlepsza Aktorka” dla: Natalii Jędruś za film „F 63.9”

– w kategorii „Najlepszy Aktor” dla: za film „60 kilo niczego” dla Grzegorza Damięckiego

– w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” dla Jakuba Radeja za film „Proch”    

– w kategorii „Najlepszy Film Animowany” dla Alicji Błaszczyńskiej za film „Błoto”

 

  1. Jury Studenckie w składzie: Antonina Kozaczko (IKE), Karina Borzykowska (GSW Milenium), Hanna Kaczmarek (GUTW), Krystian Nawrot (PWSZ) przyznało Nagrodę „Hamleta” (500 złotych + statuetka) dla filmu:

„Ja i mój tata” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka

oraz wyróżnienie dla filmu

„Szczęście” Macieja Buchwalda

 

  1. Jury Młodego Widza w składzie: Dawid Bandosz (I LO), Julia Gołas (II LO), Alicja Szalczyńska (ALO Milenium), Zuzanna Chełek (III LO) przyznało Nagrodę „Horacego”(500 złotych + statuetka) dla filmu:

– „Dziadek” w reżyserii Andrzeja Święcha

 

  1. Jury dziennikarzy w składzie: Aleksander Karwowski (Przemiany na Szlaku Piastowskim), Mikołaj Stopczyński (Popcentrala) oraz Patryk Cyranowski (Radio Żnin FM) przyznało nagrodę „Laertes” (statuetka) dla filmu:

„Tęcza” w reżyserii Pawła Jóźwickiego

 

Pozostałe nagrody i wyróżnienia:

    1. Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego.

 

    1. Nagroda „Ikar” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria dla najlepszego filmu podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka

 

    1. Nagroda Studia Fotostube za najlepsze zdjęcia dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka

 

    1. Nagroda „łOŁ!” Stowarzyszenia „Ośla Ławka” za „coś innego” dla filmu „Gdzie jest dziadek” w reżyserii Adama Uryniaka

 

    1. Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „Rozenkranc”, czyli nagroda w pełni subiektywna dla filmu „Target Earth” w reżyserii Kamila Janko

 

    1. Nagroda Publiczności (500 złotych + statuetka) dla filmu „Amerykański sen” w reżyserii Marka Skrzecza

 

  1. VIII Konkurs Kuźni Literackiej na recenzję książki zekranizowanej po ’89 roku

– I miejsce: Jakub Sufleta – Recenzja Książki „Każdego Dnia” Davida Levithana

– II miejsce: Bogna Janicka – Recenzja Książki „Rachuba Świata” Daniela Kehlmanna

– III miejsce: Kacper Uciński – Recenzja Książki „American Psycho” Breta Eastona Ellisa.