Autor „Prochu” i „Rykoszetów” dołącza do Jury Głównego

Jakub Radej, reżyser wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych oraz asystent reżysera w takich produkcjach jak „Drogówka” czy „Wołyń”, zasili grono jurorów 14. Festiwalu Filmowego „Offeliada”.

Będzie to kolejny przypadek, gdzie twórca, którego wcześniejsze filmy można było oglądać w offeliadowym Konkursie Głównym, po latach odwiedza Gniezno już w roli Jurora. Już w 2010 roku, widzowie 4. „Offeliady” mieli okazje obejrzeć etiudę J. Radeja pt. „W zenicie”. W 2014 roku, film młodego reżysera zgarnął w pierwszej stolicy Polski pierwsze wyróżnienie – nagrodę Kuźni Literackiej „Hefajstos” za najlepszy scenariusz; a w końcu, w 2018 roku, „Offelię” w kategorii Fabuła zdobył głośny dokument „Proch”. Rok później, już w charakterze pokazu specjalnego, podczas festiwalu pokazywano także „Rykoszety”.

Jakub Radej, ur. 1991 w Cieszynie. Autor nagradzanych filmów dokumentalnych, fabularnych i teledysków. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego i kurs DOK.PRO w Szkole Wajdy. Studiował również kulturoznawstwo na UW.

Jego film dokumentalny „Proch” wygrał wiele festiwali w kraju i za granicą (Moskwa, Clermont-Ferrand, Jihlava, Bratysława, Guia de Isora, Badalona); jest laureatem Talentów „Trójki” w kategorii Film.

Asystent reżysera przy filmach fabularnych „Drogówka”, „Wołyń”, „Konwój”, „Odnajdę Cię”. Autor teledysków nie tylko hip-hopowych (m.in. Sokół oraz Legendy Allegro). Wielbiciel twórczości reżyserów z wyraźnym charakterem pisma: Kim Ki-duka, Refna, Noe, Haneke i Geyrhaltera. Sam siebie kwalifikuje jako reprezentanta „kina niemoralnego pokoju”. Obecnie kończy swój film pt. „Followers. Odpalaj lajfa” w Studio Munka. W wolnym czasie pisze i nagrywa hip-hop jako MC Hobbi.