Zobacz dokument o historii Star Wars w Polsce!

„Wojna Gwiazd” to niezależnie zrealizowany film dokumentalny na temat polskiej wersji zjawiska Star Wars na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Na jego pokaz zapraszamy już w drugi dzień Offeliady, w piątek, 18:30, oczywiście do Teatru im. A. Fredry. Wstęp wolny.

Twórca form filmowych Radosław Salamończyk oraz badacz kultury popularnej i historyk Jakub Turkiewicz zabierają nas w sentymentalną podróż w czasy PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a uczestnicy życia społeczno-kulturalnego kierowali wzrok na Zachód, zerkając przez powiększające się otwory w rdzewiejącej „żelaznej kurtynie”.

Autorzy postawili sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie w filmowej formie możliwie pełnej wiedzy na temat ówczesnych wydarzeń związanych z genezą polskiego fandomu Star Wars, a swoją narrację budują w oparciu o liczne źródła do jakich zdołali dotrzeć i wywiadów z kompetentnymi osobami – zarówno badaczami pokrewnych tematów, jak i uczestnikami opisywanych wydarzeń.

Po filmie spotkanie z autorami!