„Chrzciny” na otwarcie 15. Offeliady!

Na dobry początek festiwalu zapraszamy na film „Chrzciny”. Reżyser – Jakub Skoczeń mierzy się w nim z mroczną częścią najnowszej historii Polski, czyli ze Stanem wojennym.

Jak sam podkreśla, punktem wyjścia do napisania scenariusza było stworzenie barwnych, ciekawych postaci. W zamierzeniu miały być uwikłane w spory i absurdalne konflikty. To odzwierciedlenie ówczesnego polskiego społeczeństwa – podzielonego i skłóconego, ale jednocześnie posiadającego cudowną zdolność jednoczenia się np. w wobec zagrożenia z zewnątrz. Naturalnym było, że bohaterowie stworzą rodzinę, a tłem ich opowieści będzie historyczne wydarzenie jakim był stan wojenny.

Krótki opis filmu: grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

Pokaz filmu: 10.11, czwartek, 18.00, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, ul. Mickiewicza 9.