Filmowe Podlasie Atakuje Gniezno!

Nasi przyjaciele z Filmowego Podlasia Atakuje, jak zwykle przygotowali coś specjalnie dla Offeliady! Wybór najlepszych filmów z jednego z najpiękniejszych regionów Polski!

Akcja powstała do promocji niezależnych filmów i ich twórców, ale przede wszystkim do stwarzania pozytywnego klimatu. Staje się coraz bardziej popularna w Białymstoku, w Polsce, a dzięki licznym wyjazdom, także za granicą. Po pierwszych pokazach okazało się, że filmy działają energetycznie na publiczność. Ta kumulacja sprawiła, że działa dalej i nakręca się. Siłą akcji jest różnorodność twórców, tematów jakie poruszają, doświadczenia, styli.

W Gnieźnie zobaczymy:

Obcy Świat
etiuda fabularna, 11’05”
reż. Nata Szada
Dorastający Antek żyje wraz z ojcem we wsi na strzeżonej granicy dwóch państw. Jest to miejsce, gdzie proste, sielankowe życie spotyka się z rykiem wojskowych aut i wiatrem helikopterów. Podczas jednego dnia pracy Antek przypadkowo znajduje ukrywającego się cudzoziemca. Jest to moment, w którym musi zdecydować, czym jest dla niego granica.

Jaromir Kaminski: Ciao Benzina
teledysk, 3’38”
reż. Anouar Abou-Hilal, Monika Wyłoga
Sielskie polskie osiedle z wielkiej płyty, niewyraźni ludzie i obiekty latające. Przewodnikiem po tym świecie jest mały pies.

Mieszkaniec żarówki
animacja, 4’37”
reż. Matylda Maja Dąbrowska
Chłopiec lubi bawić się światłem i nie rozumie, dlaczego rodzice mu tego zabraniają. Pod ich nieobecność ponawia zabawę, lecz nagle pojawia się krasnoludek, który – jak się okazuje – mieszka w żarówce i zaopatruje ją w światło. Podczas rozmowy chłopiec dowiaduje się, że jego zabawa to dla krasnoludka ciężka praca i często poparzone palce.

Everybody Wants to go to Heaven
dokument, 40’
reż. Michał Franczak
Raz do roku w Dolinie Biebrzy na Podlasiu grupa pasjonatów tworzy unikalne wydarzenie łączące naturę i ludzi. Na cztery sierpniowe dni i noce powstaje wspólnota osób, szukających ucieczki od rzeczywistości w odrealnionym świecie muzyki i natury. Uczestnicy wracają każdego lata na biebrzańskie łąki i przyciągają do grona nowe osoby. Przedtem jednak organizatorzy mierzą się z miesiącami pracy, walczą z czasem, pogodą i zmęczeniem. Wszystko po to, by na chwilę udać się w podróż do nieba.

Slow Light
animacja, 11’
reż. KIJEK/ADAMSKI
Pewien chłopiec cierpi na niespotykaną wadę wzroku, sprawiającą, że światło przepływa przez jego oczy wyjątkowo wolno. To, co dzieje się aktualnie, dociera do jego świadomości z opóźnieniem… siedmiu lat! Z tego powodu chłopiec skupia się na tym, co już było, ignorując zupełnie rzeczywistość. Animacja dotyka problemu życia przeszłością i myślenia o niej z sentymentem, ubarwiania i gloryfikowania wspomnień, przy jednoczesnym wypieraniu problemów codzienności.
Zestawione ze sobą pastelowe kadry w zwolnionym tempie i czarno-biała animacja 2D pozwalają na subtelne przenikanie się dwóch porządków czasowych, łącząc nostalgiczne myśli z teraźniejszością.

Pierwsza pomoc ludzkości
spot, 6’22”
reż. Maciej Szupica / Krzysztof Kiziewicz
Część kampanii dla PCK / PNB Paribas, której tematem jest zarówno nauka pierwszej pomocy, jak i pewnego rodzaju lekcja tolerancji. Bohaterami kampanii są trzy osoby z różnych środowisk / grup społecznych (osoba w kryzysie bezdomności, uchodźczyni i osoba transgender). Film przybliża te postaci oraz pokazuje eksperyment społeczny twórców na uczestnikach kursu pierwszej pomocy przeprowadzonego przez ratowników PCK .

Na pokaz zapraszamy w czwartek, 10 listopada, o 20.00 do Dobrego Browaru, ul. Grzybowo 34.