„Zielona granica” na zakończenie 16. Offeliady!

Po zakończeniu Gali Festiwalowej widzowie tegorocznej Offeliady będą mieli szansę zobaczyć głośny film Agnieszki Holland „Zielona granica” nagrodzony w tym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Kilka słów o filmie:
Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?

Po pokazie zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką Białkowską, autorką książki „Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami”, które poprowadzi Jarosław Mikołajczyk.

Monika Białkowska – dr teologii, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego” to autorka programu „Reportaż z wycinków świata”, laureatka dziennikarskiej nagrody „Ślad”. Autorka książek „Nawet jeśli umrę w drodze” i „Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach”.

Książka „Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami” to podróż przez cztery kraje, spotkania z ludźmi dziesięciu narodowości. Wszystko po to, żeby zrozumieć motywacje, lęki i nadzieje tych, których nazywamy uchodźcami. Ostatecznie zaś po to, aby odkryć, że próby zatrzymania ruchów migracyjnych skazane są na porażkę. Nawet jeśli mogą umrzeć w drodze – będą iść. Będą iść – tak samo jak my kiedyś szliśmy.

„Zielona granica”,  reż. Agnieszka Holland, 147′, Teatr im. A. Fredry, niedziela, 13/11/2023, 13.00.