„Zupa nic” – pokaz specjalny drugiego dnia Offeliady

„Zupa nic” to film, którzy podbił swoim ciepłym humorem serca milionów Polaków. Wspólnie będziemy mogli zobaczyć go już podczas drugiego dnia Offeliady.

Jego reżyserką jest Kinga Dębska, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2022 wiceprezeska stowarzyszenia. Od roku 2020 wiceprzewodnicząca Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za filmy „Hel” (2010), „Aktorka” (2015), „Józek i jego dzieci” (2007). Jak dotychczas największy sukces – zarówno artystyczny, jak i komercyjny – przyniósł jej film „Moje córki krowy” (2015). Dębska otrzymała za niego Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tytuł wyróżniono także dwoma Orłami: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. „Moje córki krowy” zostały ponadto dostrzeżone i docenione w Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, nagroda „Złote Zęby”, 2015), Moskwie (Nagroda Główna FFP „Wisła”, 2016) oraz na China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival (Nagroda Publiczności, 2017). Ponadto autorka tak znakomitych filmów jak: „Zabawa zabawa” (2018), „Zupa nic” (2021) czy „Święto ognia” (2023).

Kilka słów o filmie: Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

Reżyseria: Kinga Dębska. Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski. W rolach głównych: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Barbara Papis, Alicja Warchocka.

„Zupa nic”, reż. Kinga Dębska, 94’, Teatr im. A. Fredry, piątek, 10/11/2023, 18.30. Po projekcji spotkanie z twórcami!